دارو خوردن سینمای برگزاری جشنواره جشنواره جهانی فیلم فجر

دارو خوردن: سینمای برگزاری جشنواره جشنواره جهانی فیلم فجر رسول صدرعاملی سینمای جهان تاثیر جشنواره دنیا فجر در جهان

گت بلاگز اخبار اجتماعی سونامی طلاق در قم!

تغییر سبک زندگی و گذر از سنت به مدرنیته باعث به وجود آمدن تحولات زیادی در اجتماع شده است که همین تحولات در مواردی منجر به ناسازگاری زوجین و طلاق در خانواده ها ش

سونامی طلاق در قم!

سونامی طلاق در قم!

عبارات مهم : زندگی

تغییر سبک زندگی و گذر از سنت به مدرنیته باعث به وجود آمدن تحولات زیادی در اجتماع شده است که همین تحولات در مواردی منجر به ناسازگاری زوجین و طلاق در خانواده ها شده است است که بررسی پرونده طلاق در قم نشان می دهد بیشترین علت این آسیب اجتماعی در این استان، ناموفق بودن زوجین در برقراری ارتباط است.

سونامی طلاق در قم!

خانواده یکی از بااهمیت ترین و مقدس ترین نهادهای اجتماعی و کانون رشد و آرامش افراد است و کمترین آسیبی به این واحد جامعه آثار و تبعات جبران ناپذیری می تواند جهت اعضای آن در پی داشته باشد.

امروز طلاق یکی از معضلات و آسیب هایی است که بعضی خانواده ها را درگیر کرده و در واقع بحرانی در روابط اجتماعی جامعه است که بنیان خانواده ها را سست می کند و آسیب های عاطفی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زیادی جهت زوجین و فرزندان به همراه دارد.

تغییر سبک زندگی و گذر از سنت به مدرنیته باعث به وجود آمدن تحولات زیادی در اجتماع شده است که همین تحولات در مواردی منجر به ناسازگاری زوجین و طلاق در خانواده ها ش

افزایش آمار طلاق به موضوعی دلواپس کننده تبدیل شده است است که با بررسی پرونده های طلاق در قم و کشور مشاهده می کنیم استان قم یکی از استان هایی است که این آسیب اجتماعی در آن زیاد رخ می دهد.

مدیرکل ثبت احوال قم در این زمینه می گوید: در 6 ماه نخست امسال چهار هزار و 175 واقعه ازدواج و در برابر یک هزار و 207 واقعه طلاق در این شهر ثبت شده است که نسبت به مدت وقت مشابه سال گذشته به ترتیب 15 درصد و 23 درصد کم کردن یافته است.

خلیل مرادی با بیان این که کم کردن ازدواج به تبع باعث کم کردن طلاق نیز می شود، افزود: در سال 95، تعداد سه هزار و 504 واقعه طلاق ثبت شده است که نسبت به سال 94، 597 واقعه زیاد بوده است و در برابر چهار هزار و 930 واقعه ازدواج نیز به ثبت رسیده است.

سونامی طلاق در قم!

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته در هر ماه 294 و روزانه 10 واقعه طلاق ثبت شده است است.

وی تصریح کرد: در سال 95، قیمت طلاق در استان قم برابر با 2.71 بوده است که به ازای هر یک هزار تن جمعیت، 2.71 واقعه طلاق به ثبت رسیده، در حالی که میانگین قیمت حاصل از ثبت طلاق در کل کشور 2.13 هست؛ قم بالاترین قیمت طلاق را طی سال گذشته در کشور داشته است.

تغییر سبک زندگی و گذر از سنت به مدرنیته باعث به وجود آمدن تحولات زیادی در اجتماع شده است که همین تحولات در مواردی منجر به ناسازگاری زوجین و طلاق در خانواده ها ش

** ناموفق بودن زوجین در برقراری ارتباط، بااهمیت ترین علت طلاق در قم

مدیرکل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از 50 درصد طلاق هایی که امروز به ثبت می رسد، مربوط به متولدان دهه 60 و 70 است و در صورتی که برنامه جامع و مدونی جهت این زلزله خاموش اندیشیده نشود، این معضل میان متولدان دهه 80 به سونامی تبدیل می شود.

سونامی طلاق در قم!

سعید کاویانی تصریح کرد: در کنار آمار طلاق قانونی، بر اساس آمار حدود 30 تا 40 درصد خانواده ها نیز در طلاق عاطفی به سر می برند و این مساله آتش خاموشی است که تبعاتش می تواند منجربه بسیاری از آسیب های اجتماعی شود.

وی افزود: بر اساس بررسی 10 ساله بر روی مساله طلاق در استان قم، عامل 60 درصد طلاق ها ناموفق بودن زوجین در برقراری ارتباط کلامی، معنوی، جنسی و اجتماعی و 40 درصد نیز سایر عوامل بوده است.

وی با بیان این که 60 درصد طلاق ها در پنج سال نخست زندگی روی می دهد، ادامه داد: ناکارآمدی طرح های دستگاه های ذیربط در امر پیشگیری، آشنا نبودن زوجین با مهارت ها و آموختنی های زندگی و اعتیاد یکی از زوجین از دیگر دلایل طلاق در استان قم است.

کاویانی اضافه کرد: دوره های آموزشی پیش از ازدواج که به وسیله دستگاه های متفاوت برگزار می شود الزام آور و تاثیرگذار نیست، چون همان جامعه هدفی که این دوره هارا گذرانده هست، در پنج سال نخست زندگی متقاضی طلاق می شود.

وی ادامه داد: این مساله نشان می دهد یا دوره ها موثر و بافایده نیست و یا مجری های برگزارکننده رویکرد مناسبی ندارند.

به گفته وی، دوره های آموزشی باید پیوست داشته باشد و از مقطع ابتدایی در مدارس شروع شود و تا بعد از ازدواج ادامه داشته باشد، در حالی که امروز هیچ حلقه ارتباطی بین این دوره ها وجود ندارد.

کاویانی تصریح کرد: متاسفانه در طول دهه های گذشته زیاد نگرش کارشناسان به سمت علت های طلاق بوده و کمتر راهکارهای پیشگیری از طلاق بررسی شده است است و اگر بررسی شده است نیز زیاد کلیشه ای و ژورنالیستی بوده است.

وی موازی کاری بین دستگاه های مسئول را عامل دیگر ناکارآمدی دوره ها دانست و گفت: دستگاه های متولی ضمن ناهماهنگی در برگزاری دوره ها، برنامه آموزشی دقیقی ارائه نمی دهند که از دستگاه های حاکمیتی به خاص استانداری و شورای فرهنگ عمومی انتظار می رود این مساله را حل نمایند.

وی تصریح کرد: محور اساسی که باید هماهنگ کننده بین دستگاه های استان قم باشد غایب هست، اگر هم حضور دارد، تاثیرگذار نیست؛ اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری به عنوان دستگاهی که در راس حاکمیت در استان قرار دارد، می تواند هماهنگ کننده همه برنامه ها باشد.

مدیرکل اجتماعی دادگستری قم با بیان این که نگرش به سمت خانواده نگرشی آسایش محور شده است است نه آرامش محور، گفت: حاکم بودن رویکرد آسایش محوری به جای آرامش محوری از معضلات در ناموفق بودن زوجین در برقراری ارتباط با یکدیگر هست.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر رویکرد در خانواده اسلامی باید بر اساس احترام متقابل نهادینه شود؛ اگر حرمت ها آسیب ببیند اعضای خانواده نمی توانند ارتباط موفقی داشته باشند.

وی، بااهمیت ترین راهکارهای کم کردن طلاق را بازبینی در دوره های آموزشی، پرهیز از موازی کاری دستگاه های متولی تحکیم خانواده، توجه به جایگاه مسجد و نهادهای مذهبی عنوان کرد.

** در مساله طلاق، پیشگیری باید مقدم بر درمان باشد

کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اداره کل بهزیستی استان قم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال های اخیر به علت زیاد کردن طلاق و تبعاتی که این آسیب اجتماعی به همراه دارد، توجه بیشتری به آن صورت گرفته است و حتی در بعضی استان ها با رشد طلاق و کم کردن ازدواج مواجه هستیم که جای نگرانی دارد.

محمد مجیدی با اشاره به عوارض فردی و اجتماعی طلاق، گفت: طلاق علاوه بر زوجین، تبعات و آسیب های معنوی و روانی بسیاری جهت اطرافیان به خاص فرزندان به همراه دارد که با توجه به سن، آسیب هایی از جمله افسردگی و اضطراب متوجه آن ها می شود.

وی گفت: بهزیستی در دبیرخانه کم کردن طلاق و 13 مرکز مشاوره شخصی زیر نظر این اداره کل اقدام به برگزاری جلسه های مشاوره با نشانه ایجاد صلح و سازش بین زوجین متقاضی طلاق می نماید.

وی با تاکید بر این که ایجاد سازش بین زوجین از سخت ترین و پیچیده ترین حوزه های مشاوره هست، خاطرنشان کرد: این زوجین با نشانه طلاق و حل نشدن مسئله وارد مراکز مشاوره می شوند و عمدتا نمی خواهند زندگی یکسان خود را ادامه دهند.

مجیدی با تاکید بر این که در طلاق، پیشگیری باید مقدم بر درمان باشد، بیان کرد: ایجاد مسئله و اختلاف در زندگی زناشویی کاملا طبیعی هست، لذا مورد نیاز است زوجینی که در زندگی با اختلاف مواجه می شوند، قبل از این که این اختلاف ها شدیدتر شده است و هزینه های مادی و معنوی به وجود آورد، با مداخله و مشاوره به هنگام پرسشها ارزش را برطرف نمایند.

وی با اشاره به این که در نیمه نخست امسال و سال گذشته به ترتیب 353 و 354 زوج به مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی قم مراجعه کرده اند، خاطرنشان کرد: بررسی های صورت گرفته صرفا مربوط به مراکز مشاوره بهزیستی است و نمی توان به کل استان قم تعمیم داد.

وی به پرونده های پیگیری شده است در مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی اشاره و خاطرنشان کرد: در 6 ماه نخست پارسال، 20 درصد و در 6 ماه نخست امسال، 15 درصد پرونده های پیگیری شده است در مراکز مشاوره بهزیستی منجر به صلح و سازش شده است است.

مجیدی افزود: در نیمه نخست امسال در بین مراجعان به مراکز بهزیستی به ترتیب خیانت، اعتیاد، نداشتن مهارت و دخالت اطرافیان عامل مهم درخواست طلاق بوده است.

به گفته وی، اعتیاد، خیانت، عدم مهارت و مسئولیت پذیری و سوءظن و بدبینی علت درخواست طلاق در 6 ماه نخست سال گذشته در این مراکز گزارش شده است است.

وی افزود: در 6 ماه نخست امسال حدود 46 درصد از زوجینی که متقاضی طلاق در مراکز مشاوره بهزیستی بودند فرزند نداشته و 54 درصد دیگر دارای فرزند بوده اند.

کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اداره کل بهزیستی قم اضافه کرد: در نیمه نخست سال گذشته نیز 47 درصد زوجینی که به این مراکز مراجعه داشته اند، فرزند نداشته و 53 درصد دارای فرزند بوده اند.

به گفته وی، در 6 ماه نخست امسال و سال گذشته به ترتیب حدود 26 و 21 درصد از زوجینی که طلاق گرفته اند، در مرحله نامزدی بوده اند.

وی تصریح کرد: آمار این مراکز نشان دهنده این است که زوجین زیادی در سال های نخست زندگی یکسان اقدام به طلاق نموده اند، لذا مورد نیاز است بر پیشگیری و همچنین حمایت های روانی و مشاوره ای از زوجین در سال های اول زندگی یکسان تاکید شود.

مجیدی بیان کرد: در صورتی که پرسشها بین زوجین در ماه ها و سال های نخست زندگی حل شود، زندگی زناشویی دوام بیشتری خواهد داشت، ولی اگر به اختلاف ها توجهی نشود پرسشها زیاد می شود.

وی با بیان این که افراد باید ترغیب شوند تا اگر پرسشها و مشکلاتی را نتوانستند در زندگی ارزش حل کنند، قبل از هر اقدامی به مشاور مراجعه نمایند، تاکید کرد: زوجین باید آموزش های مورد نیاز را قبل، حین و بعد از ازدواج دریافت کنند تا توانایی مورد نیاز جهت حل اختلافات و پرسشها خود را داشته باشند؛ متاسفانه افرادی که به سمت طلاق می روند عمدتا توانایی و مهارت های مورد نیاز جهت حل این پرسشها را ندارند.

وی با اشاره به این که همه دستگاه ها باید در پیشگیری از طلاق سهیم باشند، ادامه داد: پیشگیری و آموزش های خانواده باید در قالب طرح ها و فعالیت های منسجم تر صورت گیرد و در این راستا استانداری ها به عنوان متولی مهم و ناظر این طرح ها می توانند اقدام هایی هدفمند انجام دهند.

مجیدی در ادامه، اینترنت را از بااهمیت ترین علت های وقوع طلاق در خانواده ها عنوان و بیان کرد: سوءظن و حساسیت زوجین به گوشی گوشی یکدیگر از تبعات استفاده نادرست از اینترنت است که متاسفانه در بسیاری از خانواده ها به امری عادی تبدیل شده است است.

وی اضافه کرد: اینترنت که باید عامل پیشرفت و آگاهی افراد در زندگی باشد، امروزه به علت استفاده نادرست به ابزاری در جهت ایجاد اختلاف در کانون خانواده ها تبدیل شده است است.

وی همچنین به طراحی سامانه ای به وسیله اداره کل بهزیستی که با همکاری دادگستری قم ایجاد خواهد شد اشاره کرد و گفت: این سامانه با نشانه انجام اقدام های متفاوت مشاوره ای جهت زوجین متقاضی طلاق قبل از ورود آن ها به سیستم قضایی طراحی و به صورت آزمایشی در چند استان اجرا شده است که به زودی در قم نیز اجرایی می شود.

کارشناس مسئول امور آسیب دیدگان اداره کل بهزیستی قم افزود: بر اساس اقدام های صورت گرفته در این طرح اگر مشاوره های ارائه شده است نتیجه بخش باشد، بین زوجین سازش ایجاد می شود و به زندگی خود ادامه خواهند داد، در غیراینصورت به دستگاه قضایی معرفی می شوند.

وی بیان کرد: یکی از نتیجه های عمده این اقدام ها جهت کسانی که طلاق می گیرند، کم کردن تبعات و عوارض طلاق می باشد.

** فاصله بین رفتارها و باورها باعث زیاد کردن طلاق شده است است

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بزرگ ترین علت طلاق در قم، فقر فرهنگی است و تا زمانی که خانواده از لحاظ پشتیبانی فرهنگی، مادی و مالی احساس خودکفایی نکند با آسیب مواجه می شود.

عطاءالدین قاسمی اضافه کرد: از سوی دیگر یکی از بااهمیت ترین علت هایی که باعث شده است آسیب های اجتماعی به خاص طلاق در کشور زیاد کردن یابد، فاصله بین رفتارها و باورهاست که در قشرهای جامعه ایجاد شده است هست؛ شبکه های مجازی به آسانی در کانون های خانواده وارد شده است و حتی نوجوانان و کودکان را تحت تاثیر قرار داده اند و کودکان و نوجوانان به آسانی به مسائلی که در دین و عرف ممنوع هست، دسترسی دارند.

وی گفت: تحکیم بنیان خانواده به عنوان اساسی ترین نهاد اجتماع همواره مورد تاکید اسلام و بزرگان دینی بوده است و هر چه این بنیان نیرومند باشد، فرزندان سالم تحویل جامعه داده می شود و شاهد ایجاد جامعه ای بالنده خواهیم بود.

وی افزود: همه حاکمیت و آحاد جامعه باید تلاش کنند بنیادها و بنیان های کشور استحکام یابد و در این راستا همه به اخلاقیات، صداقت، وفای به عهد و رعایت حقوق یکدیگر پایبند باشند.

قاسمی با اشاره به این که دستگاه های متولی از جمله بهزیستی و ورزش و جوانان موظف به برگزاری دوره های آموزشی جهت زوجین هستند، گفت: آموزش نباید مقطعی باشد بلکه باید استمرار داشته باشد و همانطور که در برنامه ملی کنترل و کم کردن طلاق تاکید شده است باید از مهدکودک ها جهت آموزش شروع کرد.

وی همچنین پیشگیری و مقاوم سازی در برابر ناهنجاری های اخلاقی و اعتیاد از جمله آموزش هایی است که از سوی اداره کل بهزیستی و وزرش و جوانان جهت زوج های جوان برگزار می شود.

وی با بیان این که اداره کل ورزش و جوانان و همچنین مرکز بهداشت نیز آموزش هایی در حوزه های مرتبط باید ارائه دهند، گفت: این دستگاه ها باید برنامه هایی در زمینه آگاه سازی نسبت به فرزندپروری، مدیریت جامع ارتباط جنسی، توانمندسازی و ارتقاء آمادگی جسمی و روانی و تقویت نظام روانی دانش آموزان تولید کند.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی استانداری قم افزود: مشاوره صحیح و کاربردی، حمایت های اجتماعی، توانمندسازی خانواده ها، توانمندسازی افرادی که طلاق گرفته اند، فرزندان طلاق و ساختن فرهنگ باید مدنظر تمام مشاوران باشد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته و امسال معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت کشور 10 میلیارد ریال بودجه جهت کم کردن و حل معضلات اجتماعی قم تخصیص داده شده است داده که بین دستگاه های مسئول تقسیم شده است است.

** دستگاه های مسئول کم کردن طلاق مکمل هم نیستند

مدیرکل امور بانوان استانداری قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در فرهنگ اصیل استان قم، طلاق جزو مقوله های ناپسند است که متاسفانه امروز به علت گسترش استفاده از فضای مجازی، ماهواره و ارتباطات بیرون استانی، این مساله در نگرش بانوان استان قبح خود را از دست داده است.

معصومه ظهیری افزود: از سوی دیگر آستانه تحمل یا تاب آوری اجتماعی در افراد پایین آمده و با کوچکترین اختلافی، نخستین و آخرین راه حل را طلاق می دانند.

وی ادامه داد: زوجین باید گذشت به معنای عملی را یاد بگیرند و بعد از اشتباه، وقت دوباره به همسر خود بدهند؛ فهم متقابل از زندگی باید تقویت و جهت قوام، رشد زندگی تربیت فرزند تلاش و سرمایه گذاری شود.

وی با بیان این که امروز طلاق از بااهمیت ترین معضلاتی است که جامعه را ترساندن می کند، بیان کرد: اگر مسئولان با مدیریت بحران توانستند به داد جامعه برسند و این مساله را حل کنند، سلامت به کانون خانواده برمی گردد، ولی اگر صدای خطر را نشنویم، در آینده نزدیک خطر متوجه نسل آینده و جوان می شود.

ظهیری اضافه کرد: زنان بی سرپرست، مردان تنها و کودکان بدون حمایت، بی ثباتی خانواده ها و زیاد کردن فساد آسیب هایی است که طلاق به دنبال دارد و موجب زیاد کردن فساد در جامعه می شود.

وی با بیان این که معمولا زنان بعد از طلاق محکوم به تنهایی زیستن هستند، تصریح کرد: دستگاه های متولی باید جهت بعد از طلاق نیز برنامه داشته باشند و کلینیک هایی راه اندازی نمایند تا با ایجاد امید به زندگی و فراهم کردن عرصه زندگی سالم افراد دوباره به آغوش خانواده بازگردند.

وی ادامه داد: در کلینیک های طلاق باید به زوجین مشاوره دهیم که طلاق آسیب هست، ولی باید درصد ضرب دیدگی را جهت افراد پایین آوریم و امید به زندگی دوباره را برایشان فراهم کنیم؛ در این مراکز باید سلامت فرزندان طلاق نیز بررسی شود تا دچار افسردگی و آسیب های دیگر نشوند.

مشاور استاندار قم در امور بانوان با بیان این که دستگاه های مسئول طلاق مکمل و مقوم هم نیستند، گفت: همدستی، همدلی و همراهی جهت حل معضل طلاق باید بیش از گذشته بین شرکت ها برقرار باشد و متولیان فرهنگی و مسئولانی که اعتبارات دستشان است باید بیش از گذشته این صدای کمک خواهی را بشنوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که شاید متولیان فرهنگی به علت فضای معنوی قم فعالیت کمتری در این شهر دارند، گفت: حوزه علمیه گویا مکانش قم است و خدمات حوزه به بیرون از قم زیاد از درون قم است.

وی افزود: شخصا اعتقاد دارم استان قم تولیدکننده ای است که تولیدات خود را کمتر مصرف می کند؛ همه تلاش های فرهنگی که در دیگر شهرها می شود در قم نیز باید بشود.

راهکارهای مختلفی جهت معضل طلاق در سطح استان بررسی و گاهی نیز اجرایی شده است هست، ولی از آنجایی که در بعضی موارد این راهکارها فاقد اعتبار علمی و گارانتی اجرایی بوده است و یا دستگاه های متولی موازی کاری نموده اند، منجر به نتیجه های مثبت و قابل قبولی نشده است.

با توجه به این که استان قم مرکز فرهنگی دنیا تشیع است و زیاد کردن طلاق در این استان علاوه بر پیامدهای منفی فرهنگی و دینی، ابعاد سیاسی و اجتماعی نیز می تواند به دنبال داشته باشد، از مسئولان امر انتظار می رود با بررسی راهکارهای بلندمدت، تدوین برنامه قابل اجرا و همچنین اضطراری بودن مراجعه به مشاوره قبل از طلاق، نسبت به این معضل حساسیت بیشتری داشته باشند.

انتخاب

واژه های کلیدی: زندگی | استانی | دستگاه | مشاوره | خانواده | استان قم | خانواده | روابط اجتماعی | معضلات اجتماعی | آسیب های اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs